DIVOKÁ MAREMMA - dovolená mezi mořem a slavnou historií

7.9. 2021

Milá Zuzanko,

již je to měsíc a půl od naší dovolené v Toskánsku a již druhým rokem jej objevujeme a stále nenacházím slov, kolik krásy se může nacházet na tak malém kousku Itálie. Letos jsme si vybrali oblast Grosseto. Já tvrdím, že je třeba objevovat stále nová a nová místa.

Letošní dovolená byla protkaná směsí výletů s odpočinkem u moře.

K moři jsme jezdili do Castiglione della Pescaia. Našli jsme si úžasný kousek pláže s tavernou, ve které zpříjemňovali pobyt hostům milí a usměvaví zaměstnanci. Moře bylo nádherně čisté a studené. A mě to vyhovovalo. Při 35 stupních se zchladit v takto studeném moři bylo balzámem pro tělo. Jednou jsme také zajeli na Rochette, ale náš kousek ráje na deset dní u moře bylo Castiglione.

Porto Santo Stefano, Porto Ercole, Cala Cappale, výlet trajektem na Elbu do Portoferraio, Pitigliano a Parco Naturale della Maremma. To jsou místa a městečka, která jsme letos navštívili.

Oněměla jsem úžasem nad překrásným Pitigliano. První pohled na toto skvostné město mi otevřel ústa, vytřeštil oči a mým tělem projely zimomravky. Ano, tak je Pitigliano překrásné.

A ne jenom Pitigliano, plavba na Elbu je nezapomenutelným zážitkem a samotné Portoferraio skvostem Elby.

A národní park Maremma. Jak mohlo vzniknout tak úžasné místo? Projeli jsme se parkem na kolech až k divokým plážím, které bičuje moře a život si zde jede svůj příběh.

Majitelka nám vždy poradila, vysvětlila a požadavky, které jsme měli a bylo je nutné vyřešit, byly vždy vyřešené. Jediné, co mi u našeho ubytování scházelo, byla krása venku v podobě květin a stromů. Možná, že majitelé zrovna kolem našeho domečku budou venkovní plochy dodělávat.

Když jsem se svého muže zeptala, zda se mu tato dovolená líbila, řekl, že ano. Byl mile překvapený. Poté přišlo, ještě jeho ale... Ale pokud pojedeme do Toskánska příští rok, tak ne na sedm nebo deset dní, ale na čtrnáct. A já s ním jedině souhlasím.

A já bych toto moje povídání ukončila citátem, který zdobí Vaše stránky.
Je-li Itálie zahradou Evropy, Toskánsko je zahradou Itálie. Carlo Goldoni.

Zuzana Hajduková